خانه / جزوه کامل ساخت پنل های خورشیدی

جزوه کامل ساخت پنل های خورشیدی

آموزش کامل ساخت انواع پنل خورشیدی و چگونگی عملکرد آنها

آموزشگاه فوق تخصصی حرفه گستران تمامی سرفصل های آموزشی خود را صادقانه ، کامل و دقیق ذکر کرده است.

زمین انرژی خورشیدی بسیار زیادی دریافت می‌کند: ۱۷۳ هزار تراوات که ده هزار برابر بیشتر از انرژیِ مصرفی کل جمعیت زمین است. آیا ممکن است روزی  به طور کامل انرژی دنیا از انرژی خورشیدی باشد؟ برای پاسخ به این پرسش، نخست باید ببینیم که پانل‌های خورشیدی چگونه انرژی خورشیدی را به انرژی الکتریکی (برق) بر می‌گردانند.

 

 

پنل‌های خورشیدی از واحدهای کوچکتری به نام سلول‌های خورشیدی ساخته می‌شوند. بیشتر سلول‌های خورشیدی از سیلیکون ساخته می‌شوند، نیمه‌رسانایی که دومین عنصر فراوان در زمین است. در یک سلول خورشیدی، سیلیکون بلورین بین لایه‌های رسانا چفت می‌شود. هر اتم سیلیکون با چهار پیوند نیرومند به اتمهای کناری اش وصل است، که الکترون‌ها را در جای خود نگه می‌دارد، جوری که هیچ جریانی نمی‌تواند برقرار شود.

 

بخش کلیدی کار اینجاست:

در یک سلول خورشیدی سیلیکونی از دو لایه  گوناگون از سیلیکون بهره گرفته می‌شود. سیلیکون نوع n که الکترون اضافی دارد، و سیلیکون نوع p دارای فضاهای خالی‌ای به‌نام حفره برای الکترون است. الکترون‌ها در سراسر پیوندگاه P / N ( جایی که این دو نوع سیلیکون به هم می‌رسند) سرگردان می شوند، و در یک سو بار مثبت و در سوی دیگر بار منفی به وجود می‌آید.

 

می‌توانید نور را به صورت جریانی از ذرات کوچک به نام فوتون در نظر بگیرید، که از خورشید شلیک می‌شوند. زمانی که یکی از این فوتونها با انرژی کافی به سلول سیلیکونی برخورد می‌کند، می‌تواند یک الکترون را از پیوند بیرون بیاورد، و یک حفره به جا گذارد. الکترون با بار منفی و حفره با بار مثبت اکنون آزادند تا به اطراف حرکت کنند.

 

اما به خاطر میدان الکتریکیِ موجود در پیوندگاه P / N ، تنها به یک سو خواهند رفت. الکترون به سمت N کشیده می‌شود در حالی که حفره به سمت P کشیده می‌شود. الکترون‌هایِ در حال حرکت، توسط یک لایه نازک فلزی در بالای سلول جمع آوری می‌شوند. آنها از آنجا در یک مدار خارجی جریان می‌یابند، و کار برقی‌خود، مانند تأمین انرژی یک لامپ را انجام می‌دهند و از  ورق آلومینیوم رسانایی که  در پشت (زیر)  سلول است، باز می‌گردند.

هر سلول سیلیکون نیم ولت برق تولید می‌کند، اما با سری‌کردن آنها در یک ماژول می‌توان برق بیشتری بدست آورد. دوازده سلول فتوولتائیک برای شارژ یک تلفن همراه بس است، ولی برای تامین برق یک خانه به ماژول های بسیاری از این سلولها نیاز داریم.

 

 

الکترون تنها بخش‌های متحرک در یک سلول خورشیدی هستند، و همه آنها به جایی بر می‌گردند که از آنجا می‌آیند. هیچ چیز در این سیستم فرسوده و یا مصرف نمی‌شود، بنابراین سلول های خورشیدی برای دهه‌ها دوام می‌آوردند. پس چه چیز ما را از اتکای کامل به برق خورشیدی باز می‌دارد؟

 

 

عوامل سیاسی در این باره نقش دارد،که به کسب و کارهایی که طرفدار وضع موجود(انرژی غیر خورشیدی) نیستند توجه نمی‌کنند.ولی بیایید اینجا بر چالش های فیزیکی و لجستیکی تمرکز کنیم، بارزترین این چالش‌ها این است که انرژی خورشیدی به شکل یکنواخت در سراسر این سیاره پخش نشده است.

 

برخی جاها آفتابی تر از جاهای دیگر است. همچنین انرژی خورشیدی پیوسته و پایدار نیست. در روزهای ابری و یا در شب خورشید کمتری در دسترس است. بنابراین برای اتکای کامل به برق خورشیدی به راههای کارآمد برای گرفتن برق از نقاط آفتابی و فرستادن آن به نقاط ابری، و ذخیره سازی موثر انرژی، نیاز است.

بهره‌وری سلول خورشیدی نیز خودش یک چالش است. اگر نور خورشید به جای جذب شدن، بازتابد، و یا اگر الکترون‌های جدا شده پیش از جاری شدن در مدار به حفره بازگردند، انرژی فوتون از دست می‌رود. کارآمدترین سلول خورشیدی هنوز هم تنها ۴۶ درصد از نور خورشید در دسترس را به برق تبدیل می‌کنند، و بیشتر سیستم‌های تجاری هم اکنون ۱۵ تا ۲۰ درصد کارایی دارند.

با وجود این محدودیت‌ها، تامین برق کل دنیا با فنآوری خورشیدی امروزی امکان پذیر خواهد بود. به سرمایه گذاری برای ساخت زیرساخت‌ها و فضای کافی نیاز داریم. برآوردها از دهها تا صدها هزار مایل مربع سخن می‌گوید، که ممکن است زیاد به نظر برسد، ولی صحرای آفریقا به تنهایی بیش از ۳ میلیون مایل مربع مساحت دارد.

 

در ضمن، سلول‌های خورشیدی هر روز دارند بهتر و ارزانتر می‌شوند و توانایی رقابت با برق شبکه های برق را دارند. و نوآوری‌هایی مانند مزرعه‌های خورشیدی شناور، ممکن است چشم انداز را کاملا دگرگون کند.

 

گذشته از این آزمایشهای رویایی، واقعیت این است که بیش از یک میلیارد نفر به شبکه برق پایدار دسترسی ندارند، به ویژه در کشورهای در حال توسعه، که بسیاری از آنها آفتابی هستند.

 

بنابراین در جاهایی از این دست، انرژی خورشیدی ارزانتر و امن‌تر از گزینه‌های دیگر، مانند نفت سفید است. ولی در جاهایی مانند فنلاند یا سیاتل شاید انرژیِ موثر خورشیدی هنوز کمی دست نیافتنی باشد.

 

صفحات براق سیاه و سفیدی در پشت‌بام برای تولید انرژی الکتریکی که نیاز به حمام آفتاب گرفتن در زیر نور خورشید را دارند، متشکل از سلول‌های خورشیدی که بر اساس لایه‌های سیلیکون نیمه‌هادی ویفر شکل (به صورت لایه‌لایه) است تشکیل یک ساندویچ را می‌دهند و با این کار نور خورشید را به دام می‌اندازند و با استفاده از فتو ولتائیک یک فرآیند شگفت انگیز تولید برق را ایجاد می‌کنند.

 

    خورشید بر روی صفحات خورشیدی می‌تابد.

    فوتون‌های نور خوشید توسط قسمت بالایی صفحات خورشیدی جذب می‌شود.

    فوتون ها از طریق حمل کننده، انرژی نور را به لایه‌های پایینی انتقال می‌دهند.

    فوتون ها در لایه‌های پایینی صفحات خورشیدی انرژی خود را تقدیم الکترون ها می‌کنند.

   

 

الکترون‌ها به قسمت‌های بالای صفحات خورشیدی رفته و وارد مدار الکتریکی می‌شوند و شروع به تولید جریان الکتریکی می‌کنند.

    صفحات خورشیدی شروع به تولید ترکیبی جریان از تمامی صفحات خورشیدی که باهم یک واحد را تشکیل داده‌اند می‌کنند.

    این جریان مستقیم (DC) به یک مدار تبدیل کننده (اینورتر) فرستاده می‌شود و این مدار این جریان را تبدیل به جریان متناوب (AC) می‌کند که مناسب استفاده برای دستگاه‌ها و لوازم برقی شما است.

    صفحات خورشیدی انرژی اضافی تولید شده را به یک منبع ذخیره انرژی می‌فرستد تا زمان‌های که آفتاب در آسمان نیست و یا هوا کمی ابری است شما همچنان نیاز خود به برق را برطرف کنید.

انرژی خورشیدی به دست آمده از خورشید فراوان است و این همان دلیلی است که شما باید از مزایای برق صفحات خورشیدی استفاده کنید که توانایی برق رسانی بسیار بزرگ را هم دارد. البته این موضوع به این بستگی دارد که شما می‌خواهید چقدر فضا برای صفحات خورشیدی اختصاص دهید.

یک صفحه خورشیدی می‌تواند توانی بین ۳٫۵ تا ۴٫۵ وات را ارائه دهد، یک واحد ۱۰۰ تا ۳۰۰ صفحه خورشیدی که هر کدام خود دارای ۳ یا ۴ واحد صفحات خورشیدی است توانایی برق رسانی تا توان‌های چند کیلو واتی را دارد که ممکن است آن ها را در سقف بعض اماکن و ساختمان ها مشاهده کرده باشید، این صفحات دقیقاً برای کل پیک مصرف شما کافی است.

 

امروزه بشر با دو بحران بزرگ روبرو است که بيش از آنچه ما ظاهرا تشخيص مي دهيم با يکديگر ارتباط دارند. از يک طرف جوامع صنعتي و همچنين شهرهاي بزرگ با مشکل الودگي محيط زيست مواجهند و از طرف ديگر مشاهده مي شود که مواد اوليه و سوخت مورد نياز همين ماشينها با شتاب روز افزون در حال اتمام است.

 

اثرات مصرف بالاي انرژِي در زمين و آب و هوا آشکارا مشخص مي باشدو ما تنها راه حل را در پايين اوردن ميزان مصرف انرژي مي دانيم ,حال انکه اين امر نمي تواند به طور موثر ادامه داشته باشد.توجه و توصل به انرژي اتمي به عنوان جانشيني براي سوختهاي فسيلي نيز چندان موفقيت آميز نبوده است. صرف هزينه هاي سنگين و همچنين تشعشعات خطر ناکي که ازنيروگاههاي اتمي در فضا پخش شده ,نتيجه مثبتي نداشته است و اگر يکي از اين نيروگاهها منفجر شود زيانهاي فراوان و جبران ناپذيري به بار خواهد اورد.به علاوه به مشکل اساسي که در مورد مواد سوختي نظير نفت ,گاز و زغال سنگ داشتيم بر مي خوريم بدين معني که معادن اورانيم که سوخت اين نيروگاهها را تامين مي کند منابع محدودي هستند و روزي خواهد رسيدکه اين ذخاير پايان خواهد يافت و ماده اي که جايگزين آن شود وجود نخواهد داشت.

 

 

انرژي خورشيدي:

خورشيد به عنوان يک منبع بي پايان انرژي مي تواند حلال مشکلات موجود در مورد انرژي و محيط زيست باشد.انرژي بدون خطر…

اين انرژي که به زمين مي تابد هزاران بار بيشتر از انچه که ما نياز داريم و مصرف مي کنيم ,مي باشد.حتي نور کمي که از پنجره به اتاق ميتابد داراي انرژي بيشتري از سيم برقي است که به داخل اتاق کشيده شده است.از انرژي خورشيدي مي توان استفاده هاي مهم و کاملا مفيد, به عنوان يک انرژي تميز و قابل دسترس در همه جا استفاده کرد. اما از نور خورشيد به طور مستقيم نمي توان به جاي سوخت هاي فسيلي بهره برد بلکه بايد دستگاههايي ساخته شود که بتوانند انرژي تابشي خورشيد را به انرژي قابل استفاده نظير انرژي مکانيکي, حرارتي الکتريسيته و …تبديل کنند.

مصارف انرژي خورشيدي:

گرم کننده ها مثل ابگرمکن خورشيدي که براي گرماي خانه ها و کوره هاي خوشيدي که براي ذوب فلزات حتي با دماي بالا نظير اهن استفاده مي شود و دمايي تا حدود ۰۰۰۶درجه سانتي گراد توليد مي کنند.

دستگاههاي اب شيرين کن که توسط اينه هايي نور خورشيد را روي مخازن اب متمرکز مي کنند تا کار تبخیر را انجام دهد.

الکتريسيته خورشيدي در اين روش که نسبت به ساير روشها ارجحيت دارد.انرژي الکتريکي به سادگي قابل تبديل به ساير انرژي ها بوده و مي توان ان را ذخيره کرد.

طريقه دريافت الکتريسيته از انرژي خورشيدي:

نيروگاه هاي حرارتي که حرارت لازم توسط اينه هايي که نور خورشيد را روي ديگ بخار متمرکز ميکنند تولید میشود.

اثر فتوولتايي:

در اين روش انرژي تابشي مستقيما به انرژي الکتريکي تبديل ميشود.قطعاتي که اثر

فتوولتايي از خود نشان ميدهند به سلول خورشيدي معروفند.

و در حال حاظر بيشترين استفاده از انرژي خورشيدي با اين روش است.در برخي کشورها نيروگاه هاي

فتوولتائيک ساخته شده که براي توليد برق است.

اما بيشترين استفاده از سلولهاي خورشيدي در نيروگاه(( فتو ولتائيک۰۵مگاواتي جزيره کرت يونان))است.

اساس کار سلولهاي خورشيدي:

سلول خورشيدي عبارت از قطعات نيمرسانايي هستند که انرژي تابشي خورشيد را به انرژي الکتريکي تبديل

ميکنند.رسانندگي اين مواد به طور کلي به دما ,روشنايي ,ميدان مغناطيسي و مقدار دقيق ناخالصي موجود در نیم رسانا بستگی دارد.

از ويژگي هاي سلولهاي خورشيدي ميتوان به اين موارد اشاره کرد:

جاي زيادي اشغال نمي کنند .قسمت متحرک ندارند .بازده انها با تغييرات دمايي محيط تغييرات چنداني نمي

کنند.نسبتا به سادگي نصب مي شوند.به راحتي با سيستمهاي به کار رفته در ساختمان جور مي شوند.

همچنين از اشکالات سلولهاي خوشيدي مي توان به توليد وسايل فتوولتائيک که هزينه زيادي دارد و چگالي

انرژي تابشي که بسيار کم است اشاره کرد که در فصول مختلف و ساعات متفاوت شبانه روز تغيير مي كند

که بايد ذخيره شود و همين موضوع بسيار هزينه بر است.

کاربردهاي سلولهاي خوشيدي :

 تامين نيروي حرکتي ماهواره ها و سفينه هاي فضايي

تامين انرژي لازم دستگاهايي که نياز به ولتاژهاي کمتري دارند مثل ماشين حساب و ساعت

تهيه برق شهر توسط نيروگاههاي فتوولتائيک

تامين نيروي لازم براي حرکت خودروها و قايقهاي کوچک

زمان بندی کلاس های آموزشی صفر تا صد عملی آموزشگاه حرفه گستران

ایامدوره های آموزشیساعت شروعهزینه ی دوره (تومان)سوالات فنی حرفه ایثبت نام
شنبهنصب و راه اندازی درب شیشه ای82500000دریافتثبت نام
شنبهآموزش تخصصی نصب دوربین مداربسته
آنالوگ و آی پی
132500000دریافتثبت نام
شنبهنصب و تعمیر و جوشکاری و عیب یابی کولرگازی تک فاز و 3 فاز و اینورتر152500000دریافتثبت نام
شنبهنصب و تعمیر و عیب یابی پیکج و شوفاژ دیواری 182500000دریافتثبت نام
یکشنبهنصب و راه اندازی کرکره برقی برای دهنه های بزرگ و کوچک82500000دریافتثبت نام
یکشنبهنصب و تعمیر و عیب یابی درب اتوماتیک102500000دریافتثبت نام
سه شنبهساخت و برنامه نویسی و انیمیشن سازی تابلوروان و LED82500000دریافتثبت نام
سه شنبهسیم کشی برق ساختمان و نصب آیفون تصویری102500000دریافتثبت نام
سه شنبهنصب و برنامه نویسی و کد دهی دزدگیر اماکن(آیفون تصویری، اعلام حریق)132500000دریافتثبت نام
پنج شنبهنصب و کد دهی تلفن سانترال82500000دریافتثبت نام
پنج شنبهساخت و راه اندازی باطری خورشیدی102500000دریافتثبت نام
پنج شنبهنصب و سیم کشی bms ساختمان هوشمند 132500000دریافتثبت نام
پنج شنبهنصب و تعمیر و عیب یابی آبگرمکن62500000دریافتثبت نام
دوشنبهدوره ی کامل جوشکاری(آلومینیوم،مس،برنج،برق) با تخفیف 1000.000 تومانی112500000دریافتثبت نام
یکشنبهتعمیر و عیب یابی یخچال فریزر و معمولی و ساید بای ساید82500000دریافت جزوهثبت نام
یکشنبهنصب و تعمیر لباسشویی آنالوگ و دیجیتال و دوقلو102500000دریافت جزوهثبت نام
سه شنبهنصب و تعمیر ظرفشویی تمام اتوماتیک102500000دریافت جزوهثبت نام
چهارشنبهنصب و تعمیر و عیب یابی دستگاه تصفیه آب122500000دریافت جزوهثبت نام
یکشنبهتعمیر و عیب یابی گاز فر122500000دریافت جزوهثبت نام
سه شنبهتعمیر و عیب یابی جارو برقی122500000دریافت جزوهثبت نام
سه شنبهتعمیر و عیب یابی مایکروفر122500000دریافت جزوهثبت نام
پنج شنبهنصب و تعمیر و عیب یابی مشعل گازی و گازوییلی82500000دریافت جزوهثبت نام
شنبهتعمیر برد الکترونیک به روش مهندسی معکوس (تمامی بردها)185000000دریافت جزوهثبت نام
شنبهتعمیر برد الکترونیک لوازم خانگی(یخچال و لباسشویی و ظرفشویی و جارو برقی و مایکروفر)16:305000000دریافت جزوهثبت نام
شنبهتعمیر برد الکترونیک کرکره برقی و درب بازویی و درب شیشه ای155000000دریافت جزوه ثبت نام
شنبهتعمیر برد الکترونیک تلویزیون ال ای دی و ال سی دی155000000دریافت جزوهثبت نام
شنبهتعمیر برد الکترونیک کولر گازی و پکیج دیواری16:305000000دریافت جزوهثبت نام
شنبهنصب و تعمیر و سرویس آسانسور85000000دریافت جزوهثبت نام
تخفیف فوق العادهانتخاب کلیه فنون آموزشگاه اعم از لوازم خانگی کامل و تاسیسات کامل و سیستم های امنیتی کامل و تعمیر برد الکترونیک مهندسی معکوس با تخفیف 13000000 تومانی فقط 13000000تومانشنبه 8 صبح13000000دریافت جزوهثبت نام
تخفیف فوق العادهانتخاب کلیه فنون آموزشگاه اعم از لوازم خانگی کامل و تاسیسات کامل و سیستم های امنیتی کامل به جز تعمیر برد الکترونیک مهندسی معکوس با تخفیف 12000000تومانی فقط 12000000تومانشنبه 9 صبح12000000دریافت جزوهثبت نام
تخفیف فوق العادهانتخاب کلیه فنون آموزشگاه اعم از لوازم خانگی کامل و تاسیسات کامل با تخفیف 9000000 تومانی فقط 9000000تومانشنبه 8 صبح9000000دریافت جزوهثبت نام
تخفیف فوق العادهانتخاب کلیه فنون آموزشگاه اعم از تاسیسات کامل و سیستم های امنیتی کامل و لوله کشی آب و گاز با تخفیف 10000000تومانی فقط 10000000تومانشنبه 8 صبح10000000دریافت جزوهثبت نام
تخفیف فوق العادهانتخاب کلیه فنون تاسیسات کامل و سیستم های امنیتی کامل با تخفیف 9000000 تومانی فقط 9000000تومانشنبه 8 صبح9000000دریافت جزوهثبت نام
تخفیف فوق العادهانتخاب کلیه فنون لوازم خانگی با تخفیف 5000000تومانی فقط 5000000تومانشنبه 8 صبح5000000دریافت جزوهثبت نام
تخفیف فوق العادهانتخاب کلیه فنون سیتم های امنیتی و تاسیسات به جز مشعل و جوشکاری با تخفیف 8000000تومانی فقط 8000000 تومانشنبه 8 صبح8000000دریافت جزوهثبت نام
تخفیف فوق العادهانتخاب کلیه فنون سیتم های امنیتی {دوربین و دزدگیر اماکن و درب شیشه ای و کرکره برقی و درب بازویی و سیم کشی ساختمان و هوشمند سازی و آیفون تصویری و اعلام حریق و تلفن سانترال و باطری خورشیدی و تابلو روان و ال ای دی } با تخفیف 5000000تومانی فقط 5000000 تومانشنبه 8 صبح5000000دریافت جزوهثبت نام
تخفیف فوق العادهانتخاب کلیه فنون تاسیسات {کولر گازی تک فاز و 3 فاز و اینورتر} و {پکیج تک مبدل و دو مبدل و چگالشی} و {آبگرمکن} و {مشعل گازی و گازوییلی} و {جوشکاری برق و برنج و مس و آلومینیوم} با تخفیف 5000000تومانی فقط 5000000 تومانشنبه 8 صبح5000000دریافت جزوهثبت نام
تخفیف فوق العادهانتخاب درب شیشه ای و کرکره برقی و درب بازویی و دوربین مدار بستهشنبه 15 5000000دریافت جزوهثبت نام

***کلاسهای خصوصی  یک روزه(میان هفته, جمعه ها )***

مکان برگزاری کلاس های آموزشگاه فوق تخصصی و برتر حرفه گستران:

آموزشگاه حرفه گستران  مکان کلاس آموزش نصب و تعمیر خود را در مرکز تجاری تهران انتخاب کرده است تا دسترسی کارآموزان به خوابگاه ، مترو و ترمینال راحت باشد و هزینه رفت و آمد کارآموزان شهرستانی بسیار پایین باشد.

آدرس آموزشگاه حرفه گستران:

تهران ، میدان آزادی ، فلکه دوم صادقیه،جنب بیمارستان ابن سینا ، برج مینا طبقه ۱۲ واحد ۷۰  

 خوابگاه:

خوابگاهها با توجه به خواسته کارآموز رزرو خواهد شد.

شماره های تماس:

۰۹۹۰۳۸۱۶۳۰۲

۰۲۱-۴۴۰۴۳۳۷۸

۰۲۱-۴۴۹۵۳۰۲۴

آدرس خوابگاه برای کارآموزان:

تهران میدان آزادی – شهرک ولیعصر-دانشگاه شریف – میدان انقلاب – سی متری جی

نحوه تردد تا خوابگاه:

 BRT،  مترو  ، تاکسی

البته با توجه به فاصله کم بین خوابگاه و آموزشگاه هزینه تردد  بسیار ناچیز است.

  کلاسهای خصوصی  یک روزه (میان هفته ، جمعه ها )

پشتیبانی پس از دوره ها چگونه است؟

آموزشگاه حرفه گستران کارآموزان خود را پس از یادگیری از لحاظ سوال و پرسش حمایت می کند

کار آموز به راحتی میتواند بعد از اتمام کلاس با استاد خود در ارتباط باشدو هرگونه مشکل خود را در میان بگذارد

کار آموزی که یک دوره را شرکت کند میتواند در طی یک سال از پشتیبانی نا محدود سوال و رفع ایراد برخوردار شود.

آموزش صفر تاصد نصب ونگهداری باطری خورشیدی ،نحوه محاسبات انتخاب باطری ،سیم کشی باطری ،ساخت سولارخورشیدی و نصب اینورتر باطری ،آموزش محل های قرار گیری باطری

**شما کار را به صورت حرفه ای یاد میگیرد و عملی انجام خواهید داد و نیازی به طی مراحل درجه ۱ و درجه ۲ ندارید**