خانه / نصب وتعمیرات تخصصی دستگاه تصفیه آب خانگی و صنعتی

نصب وتعمیرات تخصصی دستگاه تصفیه آب خانگی و صنعتی

نصب و تعمیرات دستگاه تصفیه آب خانگی

در این مقاله، به معرفی قطعات و مراحل نصب یک دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس (RO) زیرسینکی می پردازیم. دستگاه تصفیه آبی که عکس های آن در این مقاله آورده شده است، دستگاه شش مرحله ای پایه دار برند LAN SHAN تایوان مدل LSRO-575 می باشد. البته، قطعات معرفی شده و نیز روش نصب توضیح داده شده، تقریباً برای تمامی مارکهای دستگاه تصفیه آب خانگی که با روش اسمز معکوس کار می کنند، صدق می نماید.

دستگاه های تصفیه آب خانگی برند LAN SHAN تایوان، دارای کارت گارانتی و شماره سریال هستند که می بایست در نگهداری آن، دقت لازم به عمل آورده شود.

قطعات اصلی دستگاه تصفیه آب خانگی

قطعات اصلی دستگاه عبارتند از:

 فیلتر مرحله اول (فیلتر پلی پروپیلن ۵ میکرون)

فیلتر مرحله دوم (فیلتر کربن فعال گرانول)

فیلتر مرحله سوم (فیلتر کربن بلاک)

فیلتر مرحله چهارم (ممبران)

فیلتر مرحله پنجم (فیلتر پست کربن)

فیلتر مرحله ششم (فیلتر مینرال)

مخزن تحت فشار ذخیره آب

شیر برداشت

براکت شیر برداشت

شیرمخزن

تبدیل انشعاب آب ورودی

شیر توپی ورودی

شیر میکس (By Pass)

آچار هوزینگ

مراحل نصب دستگاه تصفیه آب خانگی

۱- قرار دادن فیلترهای پیش تصفیه در هوزینگ ها

روکش فیلترهای مراحل یک، دو و سه را باز کرده و آنها را به ترتیب داخل محفظه (هوزینگ) های مربوطه قرار دهید. پس از قرار دادن فیلترها در هوزینگ های مربوطه، هوزینگ ها را با آچار در جای خود سفت کنید.

توجه: جهت قرار گرفتن فیلترهای مرحله دو (کربن فعال گرانول) و مرحله چهار (ممبران)، مهم است. به اشکال ارائه شده زیر دقت کنید.

۲- قرار دادن ممبران در محفظه

برای قرار دادن ممبران (فیلتر مرحله چهارم)، ابتدا اتصالات مربوطه را جدا، درب محفظه ممبران را باز کرده و ممبران را مطابق جهت نشان داده شده در شکل در جای خود قرار دهید. سپس، درب محفظه ممبران را کاملاً بسته و سفت کرده و اتصالات مربوطه را مجدداً در جای خود قرار دهید.

۳- نصب شیر مخزن تحت فشار

با پیچیدن نوار تفلون روی رزوه خروجی مخزن، شیر مخزن را روی آن نصب کنید.

۴- نصب شیر برداشت

روی سینک ظرفشویی، سوراخی با قطر ۱۱ میلیمتر ایجاد کنید. برای این کار می توانید در دو مرحله، از مته نمره ۴ و بعد نمره ۱۲ برای سوراخ کردن سینک استفاده کنید. سپس، شیر برداشت را در جای خود قرار داده و سفت کنید. به ترتیب قرارگیری واشرها در جای صحیح خود دقت کنید.

در مواردی که به هر دلیلی، تمایل و یا امکان نصب شیر برداشت روی سینک وجود نداشته باشد، می توان “براکت شیر برداشت” را روی دیوار نصب کرده و شیر برداشت را روی آن قرار داد.

برای آب بندی بهتر دور شیر برداشت، می توانید از چسب آکواریوم استفاده کنید.

۵- اتصال دستگاه به آب ورودی ساختمان

ابتدا، شیر اصلی آب ورودی منزل را ببندید. سپس، روی رزوه های قطعات “تبدیل انشعاب آب ورودی” و “شیر توپی ورودی” را نوار تفلون بپیچید.

شیر دیواری آب سرد را جدا کرده و “تبدیل انشعاب آب ورودی” را روی خط ورودی آب و بر روی دیوار نصب کنید. سپس، “شیر توپی ورودی” را به “تبدیل انشعاب آب ورودی” وصل کنید. پس از اطمینان از بسته بودن شیر توپی، می توانید شیر آب ورودی منزل را باز کنید.

در مرحله بعدی، بوسیله شیلنگ، شیر توپی آب ورودی را به ورودی فیلتر مزحله اول دستگاه متصل نمائید.

۶- اتصال خروجی فاضلاب

برای اتصال خروجی آب غلیظ شده به فاضلاب، سه حالت انتخابی وجود دارد که در اشکال زیر مشخص هستند. هر کدام از حالتها را که انتخاب کردید، سوراخی را روی لوله سیفون ایجاد نموده و شیلنگ خروجی آب آلوده دستگاه را به آن متصل کنید. برای آب بندی سوراخ، از چسب آکواریوم استفاده کرده و روی آن را با توار تفلون، کاملاً بپوشانید.

۷- اتصال دستگاه به مخزن تحت فشار

ورودی فیلتر مرحله پنجم را به مخزن تحت فشار وصل کنید.

۸- اتصال دستگاه به شیر برداشت

خروجی فیلتر مرحله پنج (در دستگاه های پنج مرحله ای) یا فیلتر مرحله شش (در دستگاه های شش مرحله ای) را به شیر برداشت متصل نمائید.

۹- اطمینان از متصل بودن سایر اتصالات

از اتصال و سفتی تمامی اتصالات داخلی دستگاه مطمئن شوید.

راه اندازی دستگاه تصفیه آب خانگی

۱- شیر توپی ورودی آب را باز کنید.

۲- پیشنهاد می کنیم که در صورت امکان، قبل از باز کردن شیر توپی ورودی، شیلنگ متصل بین فیلترهای مرحله دوم و سوم را باز کنید و با قرار دادن ظرفی در زیر آن، پس از باز کردن شیر توپی، آب سیاه ناشی از عبور آب از فیلتر مزحله دوم که از جنس کربن گرانول است را جمع کرده و پس از مشاهده شفافیت آب، مجدداً شیلنگ را به فیلتر مرحله سوم متصل نمائید. این کار باعث خواهد شد تا تمیز شدن اولیه داخل دستگاه با سرعت بیشتری انجام شود.

۳- منتظر بمانیم تا مخزن ذخیره کاملاً پر شود. پر شدن منبع را می توان از صدای خاموش شدن پمپ تشخیص داد. این مرحله معمولآً ممکن است بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه زمان ببرد.

۴- آب تصفیه شده اولیه فوق که در مخزن ذخیره شده است، به دلیل نو بودن دستگاه و فیلترها، قابل شرب نیست. لذا شیر برداشت را کاملاً باز می گذاریم تا مخزن خالی شده و فشار آن کاملاً کاهش پیدا کند.

۵- شیر برداشت را می بندیم و مجدداً منتظر می مانیم تا مخزن ذخیره پر از آب شود. از این به بعد می توان از این آب با کیفیت بالا برای شرب، پخت و پز و سایر موارد استفاده نمود.

توجه: حتی اگر پس از راه اندازی اولیه، به دلایلی (مثلاً مسافرت طولانی مدت)، مدت زمان زیادی را از دستگاه استفاده نکنید، پیش از استفاده مجدد، مراحل ۴ و ۵ را انجام دهید.

نکات مهم

 

۱- دستگاه تصفیه آب را در جایی نصب کنید که نزدیک به انشعاب ورودی آب، پریز برق و اننشعاب فاضلاب باشد. به همین دلیل، معمولاً یکی از بهترین گزینه های محل نصب این دستگاه ها، در زیر سینک آشپزخانه است.

۲- دستگاه را از محل هایی که در معرض حرارت زیاد و یا سرمای شدید و انجماد هستند، دور نگه دارید.

۳- در زمان نصب دستگاه تصفیه آب و تعیین محل آن، به آسان بودن سرویس و تعویض فیلترهای آن توجه داشته باشید.

۴- فقط ورودی انشعاب آب سرد آشامیدنی داخل منزل می بایست به ورودی دستگاه متصل شود. انشعاب آب داغ را به هیچ عنوان، جهت آب ورودی به دستگاه انتخاب نکنید.

۵- هنگام نصب، روی هریک از تبدیل ها و اتصالات را باید نوار تفلون پیچید. پس از پیچیدن تفلون روی قسمت نری اتصالات، آنها را داخل مادگی مورد نظر پیچ نموده و سفت کنید.

۶- از محکم بودن نصب شیلنگ ها در جای خود، مطمئن شوید. مهره را محکم در داخل تبدیل پیچ کنید تا هیچگونه چکه ای نداشته باشد.

۷- انتهای شیلنگ آب کثیف که به می بایست به داخل انشعاب فاضلاب هدایت شود را با زاویه ۴۵ درجه برش دهید تا احتمال مسدود شدن شیلنگ فاضلاب بسیار کم شود. مسدود شدن مسیر فاضلاب دستگاه، باعث وارد شدن صدمه و گرفتگی ممبران (فیلتر مرحله چهارم) خواهد شد.

۸- پس از راه اندازی اولیه دستگاه، تا مدتی آب خروجی تصفیه شده، دارای کمی حباب و ذرات سفید رنگ است. این مواد به دلیل نو بودن فیلترها وارد آب شده و مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کنند. بعد از گذشت چند هفته، این موضوع برطرف خواهد شد.

۹- در برخی مواقع، ممکن است مصرف کنندگان، به هر دلیلی تمایل داشته باشند تا TDS آب خروجی دستگاه را افزایش دهند. برای رسیدن به این هدف، در دستگاه های تصفیه آب خانگی LAN SHAN، یک شیر میکس تعبیه شده است. شیر میکس، در حالت عادی می بایست کاملاً بسته باشد. اما همانطور که گفته شد، اگر کسی تمایل داشت تا میزان TDS آب خروجی دستگاه را افزایش دهد، می تواند با باز کردن این شیر، این کار را انجام دهد. برای این منظور، ابتدا شیر مخزن را ببندید تا آب خروجی ممبران مستقیماً وارد شیر برداشت شود. TDS این آب را با استفاده از TDS متر قلمی اندازه بگیرید.  کمی شیر میکس را باز کرده و بعد از گذشت ۳۰ ثانیه، مجدداً TDS دستگاه را اندازه گیری نمائید. به همین ترتیب، پس از رسیدن به TDS مطلوب، شیر میکس را تنظیم کرده و سپس شیر مخزن را باز کنید تا دستگاه تصفیه آب در حالت کارکرد عادی خود قرار بگیرد.

 

زمان تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی

زمان دقیق تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی، بستگی به کیفیت آب ورودی و همچنین میزان استفاده از دستگاه دارد. اما بصورت تجربی، برای آب های شهری که دارای تصفیه خانه هستند، می توان مقادیر زیر را پیشنهاد نمود:

سه ماه

فیلتر مرحله اول (فیلتر پلی پروپیلن ۵ میکرون)

شش ماه

فیلتر مرحله دوم (فیلتر کربن فعال گرانول)

شش ماه

فیلتر مرحله سوم (فیلتر کربن بلاک)

دو سال

فیلتر مرحله چهارم (ممبران)

یک سال

فیلتر مرحله پنجم (فیلتر پست کربن)

یک سال

فیلتر مرحله ششم (فیلتر مینرال)

نحوه تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی

– تعویض فیلترهای مراحل یک، دو و سه

۱- شیر توپی ورودی دستگاه را ببندید.

۲- آچار را دور محفظه فیلتر (هوزینگ) انداخته و به سمت چپ بچرخانید.

۳- فیلتر کهنه را از هوزینگ ،خارج و فیلتر جدید را در آن قرار دهید. دقت کنید که اورینگ پلاستیکی هوزینگ، سر جایش به درستی قرار گرفته باشد تا مشکل نشتی در آینده به وجود نیاید.

۴- شیر توپی ورودی را باز کنید.

تعویض ممبران

۱- شیر توپی ورودی دستگاه را ببندید.

۲- مهره ورودی محفظه ممبران را باز کنید. درپوش را جدا کرده و ممبران نو را با ممبران کهنه تعویض کنید. چنانچه ممبران جهت نصب خیلی خشک باشد، به واشر آن وازلین بمالید.

۳- درپوش را سر جای خود قرار داده و مهره را ببندید.

۴- پیش از مصرف مجدد آب، اجازه دهید تا دستگاه مقداری کار کرده و پس از خالی نمودن مخزن، مجدداً آنرا پر و استفاده کنید.

 تعویض فیلترهای مراحل پنج و شش

۱- شیر توپی ورودی دستگاه و شیر مخزن تحت فشار را بسته و برق پمپ را قطع نمائید.

۲- مهره های فیلترهای پنج و شش را باز کرده و دور آنها را نوار تفلون بپیچید.

۳- اتصالات را به همان محل های قبلی روی فیلترهای جدید پیچ نموده و شیلنگ هایی را که قبلاً باز شده بود را دوباره متصل کنید.

۴- پیشنهاد می شود که شیر مخزن را باز کرده و اجازه دهید که آب تانک، به مدت حدوداً بیست ثانیه از داخل فیلتر مرحله پنج عبور کرده و پودر کربن اولیه را شستشو و با خود به بیرون هدایت کند. این آب کثیف را در ظرفی جمع آوری کرده و سپس اتصال خروجی مرحله پنجم را انجام و سفت می کنیم.

در نهایت، پس از تعویض فیلترهای مدنظر، شیر توپی ورودی را باز کرده و برق پمپ را وصل نمائید.

آموزش نصب دستگاه تصفیه آب خانگی – شیر برقی دستگاه تصفیه آب – نحوه کار دستگاه تصفیه آب – شماتیک دستگاه تصفیه آب خانگی – تعمیرات دستگاه تصفیه آب خانگی – قطعات دستگاه تصفیه آب صنعتی – لوازم یدکی دستگاه تصفیه آب – قیمت قطعات دستگاه تصفیه آب – طریقه تعویض فیلتر تصفیه آب – نقشه تصفیه آب خانگی – شیرمیکس تصفیه آب – روش نصب دستگاه تصفیه آب سافت واتر – نقشه نصب تصفیه آب خانگی – کار دستگاه تصفیه آب چیست – ترتیب فیلتر تصفیه آب – چگونگی تصفیه آب آشامیدنی – طریقه نصب فیلتر تصفیه آب – قیمت فیلتر دستگاه تصفیه آب – زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی – قیمت فیلتر ممبران – زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی – آموزش تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی – تنظیم سختی آب دستگاه تصفیه – استاندارد tds آب آشامیدنی – حد مجاز سختی آب آشامیدنی – ترتیب قرارگرفتن فیلترتصفیه آب – آموزش تعویض فیلتر تصفیه آب یخچال – دستگاه تصفیه آب غرب تهران – بورس دستگاه تصفیه آب درتهران – پمپ تصفیه آب خانگی – فشارمخزن تصفیه آب خانگی – هواگیری تصفیه آب – نحوه کار دستگاه تصفیه آب خانگی – باد مخزن تصفیه آب – باد زدن منبع تصفیه آب – خدمات دستگاه تصفیه آب

زمان بندی کلاس های آموزشی صفر تا صد عملی آموزشگاه حرفه گستران

ایامدوره های آموزشیساعت شروعهزینه ی دوره (تومان)سوالات فنی حرفه ایثبت نام
شنبهنصب و راه اندازی درب شیشه ای82500000دریافتثبت نام
شنبهآموزش تخصصی نصب دوربین مداربسته
آنالوگ و آی پی
132500000دریافتثبت نام
شنبهنصب و تعمیر و جوشکاری و عیب یابی کولرگازی تک فاز و 3 فاز و اینورتر152500000دریافتثبت نام
شنبهنصب و تعمیر و عیب یابی پیکج و شوفاژ دیواری 182500000دریافتثبت نام
یکشنبهنصب و راه اندازی کرکره برقی برای دهنه های بزرگ و کوچک82500000دریافتثبت نام
یکشنبهنصب و تعمیر و عیب یابی درب اتوماتیک102500000دریافتثبت نام
سه شنبهساخت و برنامه نویسی و انیمیشن سازی تابلوروان و LED82500000دریافتثبت نام
سه شنبهسیم کشی برق ساختمان و نصب آیفون تصویری102500000دریافتثبت نام
سه شنبهنصب و برنامه نویسی و کد دهی دزدگیر اماکن(آیفون تصویری، اعلام حریق)132500000دریافتثبت نام
پنج شنبهنصب و کد دهی تلفن سانترال82500000دریافتثبت نام
پنج شنبهساخت و راه اندازی باطری خورشیدی102500000دریافتثبت نام
پنج شنبهنصب و سیم کشی bms ساختمان هوشمند 132500000دریافتثبت نام
پنج شنبهنصب و تعمیر و عیب یابی آبگرمکن62500000دریافتثبت نام
دوشنبهدوره ی کامل جوشکاری(آلومینیوم،مس،برنج،برق) با تخفیف 1000.000 تومانی112500000دریافتثبت نام
یکشنبهتعمیر و عیب یابی یخچال فریزر و معمولی و ساید بای ساید82500000دریافت جزوهثبت نام
یکشنبهنصب و تعمیر لباسشویی آنالوگ و دیجیتال و دوقلو102500000دریافت جزوهثبت نام
سه شنبهنصب و تعمیر ظرفشویی تمام اتوماتیک102500000دریافت جزوهثبت نام
چهارشنبهنصب و تعمیر و عیب یابی دستگاه تصفیه آب122500000دریافت جزوهثبت نام
یکشنبهتعمیر و عیب یابی گاز فر122500000دریافت جزوهثبت نام
سه شنبهتعمیر و عیب یابی جارو برقی122500000دریافت جزوهثبت نام
سه شنبهتعمیر و عیب یابی مایکروفر122500000دریافت جزوهثبت نام
پنج شنبهنصب و تعمیر و عیب یابی مشعل گازی و گازوییلی82500000دریافت جزوهثبت نام
شنبهتعمیر برد الکترونیک به روش مهندسی معکوس (تمامی بردها)185000000دریافت جزوهثبت نام
شنبهتعمیر برد الکترونیک لوازم خانگی(یخچال و لباسشویی و ظرفشویی و جارو برقی و مایکروفر)16:305000000دریافت جزوهثبت نام
شنبهتعمیر برد الکترونیک کرکره برقی و درب بازویی و درب شیشه ای155000000دریافت جزوه ثبت نام
شنبهتعمیر برد الکترونیک تلویزیون ال ای دی و ال سی دی155000000دریافت جزوهثبت نام
شنبهتعمیر برد الکترونیک کولر گازی و پکیج دیواری16:305000000دریافت جزوهثبت نام
شنبهنصب و تعمیر و سرویس آسانسور85000000دریافت جزوهثبت نام
تخفیف فوق العادهانتخاب کلیه فنون آموزشگاه اعم از لوازم خانگی کامل و تاسیسات کامل و سیستم های امنیتی کامل و تعمیر برد الکترونیک مهندسی معکوس با تخفیف 13000000 تومانی فقط 13000000تومانشنبه 8 صبح13000000دریافت جزوهثبت نام
تخفیف فوق العادهانتخاب کلیه فنون آموزشگاه اعم از لوازم خانگی کامل و تاسیسات کامل و سیستم های امنیتی کامل به جز تعمیر برد الکترونیک مهندسی معکوس با تخفیف 12000000تومانی فقط 12000000تومانشنبه 9 صبح12000000دریافت جزوهثبت نام
تخفیف فوق العادهانتخاب کلیه فنون آموزشگاه اعم از لوازم خانگی کامل و تاسیسات کامل با تخفیف 9000000 تومانی فقط 9000000تومانشنبه 8 صبح9000000دریافت جزوهثبت نام
تخفیف فوق العادهانتخاب کلیه فنون آموزشگاه اعم از تاسیسات کامل و سیستم های امنیتی کامل و لوله کشی آب و گاز با تخفیف 10000000تومانی فقط 10000000تومانشنبه 8 صبح10000000دریافت جزوهثبت نام
تخفیف فوق العادهانتخاب کلیه فنون تاسیسات کامل و سیستم های امنیتی کامل با تخفیف 9000000 تومانی فقط 9000000تومانشنبه 8 صبح9000000دریافت جزوهثبت نام
تخفیف فوق العادهانتخاب کلیه فنون لوازم خانگی با تخفیف 5000000تومانی فقط 5000000تومانشنبه 8 صبح5000000دریافت جزوهثبت نام
تخفیف فوق العادهانتخاب کلیه فنون سیتم های امنیتی و تاسیسات به جز مشعل و جوشکاری با تخفیف 8000000تومانی فقط 8000000 تومانشنبه 8 صبح8000000دریافت جزوهثبت نام
تخفیف فوق العادهانتخاب کلیه فنون سیتم های امنیتی {دوربین و دزدگیر اماکن و درب شیشه ای و کرکره برقی و درب بازویی و سیم کشی ساختمان و هوشمند سازی و آیفون تصویری و اعلام حریق و تلفن سانترال و باطری خورشیدی و تابلو روان و ال ای دی } با تخفیف 5000000تومانی فقط 5000000 تومانشنبه 8 صبح5000000دریافت جزوهثبت نام
تخفیف فوق العادهانتخاب کلیه فنون تاسیسات {کولر گازی تک فاز و 3 فاز و اینورتر} و {پکیج تک مبدل و دو مبدل و چگالشی} و {آبگرمکن} و {مشعل گازی و گازوییلی} و {جوشکاری برق و برنج و مس و آلومینیوم} با تخفیف 5000000تومانی فقط 5000000 تومانشنبه 8 صبح5000000دریافت جزوهثبت نام
تخفیف فوق العادهانتخاب درب شیشه ای و کرکره برقی و درب بازویی و دوربین مدار بستهشنبه 15 5000000دریافت جزوهثبت نام

 در صورت تمایل عضو کانال تلگرامی ما شوید

http://telegram.me/daramadkhub

***کلاسهای خصوصی  یک روزه(میان هفته, جمعه ها )***