خانه / آموزش گام به گام عیب یابی و تعمیرات مایکروفر(جلد۱)

آموزش گام به گام عیب یابی و تعمیرات مایکروفر(جلد۱)

آموزش سرویس و تعمیر تخصصی مایکروفر در مجتمع فنی حرفه گستران

آموزشگاه فوق تخصصی حرفه گستران تمامی سرفصل های آموزشی خود را صادقانه ، کامل و دقیق ذکر کرده است.

مایکروویو یا تندپز و یا به شکل واژه همگانی‌ شده ماکروفر یکی از مهمترین اختراع‌های بزرگ قرن بیستم است. میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا این وسیله را دارند و هر روز از آن استفاده می‌کنند. امروزه با توجه به مدرنیزه شدن ، لوازم خانگی هم از این قاعده مستثنی نبوده بطوریکه ماکروفرها ، ماکروویوها ، اون ، توستر و سرخ کن برقی نمونه بارز این مدرنیته شدن زندگی بشر و باعث صرفه جویی در وقت و انرژی شده است. واردکنندگان و فروشندگان جهت تضمین کیفیت کالا در صدد تعمیرات و خدمات پس از فروش این لوازم هستند. تحقیقات انجام شده در این زمینه نشانگر آنست که استفاده از این نوع انرژی، ضمن اینکه آلودگی محیط زیست رابطور چشمگیری کاهش می‌دهد فرآیندها را تسریع نموده و در کاهش هزینه‌های انرژی نیز مؤثر است.

مجتمع آموزشی حرفه گستران

دارای امکانات آموزش با استاد و تعمیرکار عالی در زمینه تعمیرات ماکروفر می باشد و توانسته با بهره گیری از توانایی و سابقه این اساتید روشهای ساده در تعمیر کلیه لوازم خانگی داشته باشد.

برخی از سرفصل های دوره آموزش تعمیرات ماکروفر در حرفه گستران

  ۱-  شناخت مدل های مختلف ماکروفرهای قدیمی و تکنولوژی های جدید

 

  ۲-  نحوه عملکرد و اجزای داخلی ماکروفر ها

 

  ۳-آموزش تعمیر تخصصی اشعه لیزرسولاردام ماکروویو

 

  ۴- آموزش تعمیر تخصصی ونصب چراغ داخل هالوژن سولاردام ماکروویو

 

  ۵-آموزش تعمیر تخصصی کانوکشن سولاردام ماکروویو

 

  ۶-آموزش تعمیر برد پنل سولاردام ماکروویو (ماکروفر)

 

   ۷- آموزش تعمیر نصب المنت داخلی سولاردام ماکروویو

 

   ۸- آموزش تعمیر مگنترون وقطعات های ولتاژ ماکروویوسولاردام

 

  ۹-طریقه تعویض وتعمیر فن داخلی ماکروویو ، ماکروفر ، سولاردام

توضیحات دوره آموزش ماکروفر

 دوره آموزش ماکروفر بصورت خصوصی  و گروهی برگزار میشود

مدت زمان آموزش دوره ماکروفر یک هفته هر روز می باشد.

بعد از دوره کارآموز تا یک سال گارانتی آموزشگاه می باشد.

کل دوره آموزش به صورت عملی میباشد.

مــزایای ماکروفر

استفاده از مایکروفر برای پخت غذا در حفظ ویژگی‌های مغذی مواد غذایی موثر است. مواد معدنی و ویتامین‌ها در این روش پخت نسبت به دیگر روش‌های پخت و پز بیشتر حفظ می‌شوند چون در پخت با ماکروفر زمان کوتاه تری صرف گرما دیدن ماده غذایی می‌شود، پخت وپز در فضای بسته صورت می‌گیرد و آب یا لازم نیست یا به مقدار خیلی کم صرف می‌شود. همان طور که می‌دانید آب زیاد، گرما دیدن سطح و پخت بیش از حد، مواد مغذی غذا را از بین می‌برد.

مایکروفر برای یخ زدایی مواد غذایی منجمد مثل گوشت، مرغ یا سبزیجات مطلوب است که در عرض چند دقیقه انجام می‌شود و یکی از ایمن ترین روش‌های یخ زدایی است. مزیت دیگر پخت با مایکروفر حفظ عطر طبیعی غذاست که باعث می‌شود نمک یا شکر بیش از مقدار لازم به غذا افزوده نشو د. مایکروفر غذا را با رطوبت خودش می‌پزد .بنابراین لازم نیست چربی اضافی یعنی کره یا روغن به آن افزوده شود.

مایکروفر غذا را در زمان کوتاه بدون افزودن آب یا چربی می‌پزد بنابراین ویتامین بیشتری در آن حفظ می‌شود و چربی موجود در آن کم می‌شود یا به کلی از بین می‌رود. از طرفی همه انرژی در مایکروفر صرف پخت و پز می‌شود و بر ای گرم کردن ظرف یا طبقات فر هدر نمی‌رود بنابراین مایکروفر وسیله‌ای سازگار با مصرف بهینه انرژی است و اگر مجبورید مقدار زیادی غذا آماده کنید یا فر معمولی تان کاملاً پر شده استفاده از مایکروفر به صرفه تر است.

روش های استفاده از مایکروویو که تا به حال نمی دانستید

۱-ضد عفونی کردن

اگر بعد از شستن ظرف ماهی، اسکاچ و اسفنج ظرفشویی تان بوی بد ماهی گرفت ،آن را دور نیندازید. اسکاچ را در یک ظرف آب و آبلیمو یا سرکه خیس کنید ،سپس آن را به مدت  یک دقیقه در مایکروویو بگذارید. برای برداشتن اسکاچ ازداخل مایکروویو حتما دستکش مخصوص آشپزی تان را به دست کنید. اسکاچ شما بوسیله حرارت مایکروویو کاملا ضدعفونی شده و بوی بد خود را از دست خواهد داد.

۲-می توانید ماهی قزل آلا و سبزیجات و سیب زمینی تان را در مدت زمان بسیار کمی در این دستگاه برای شام آماده کنید. برای سرخ کردن ، پختن ، بخار پزکردن غذاهایتان از مایکروویو استفاده کنید. تنها باید برای هر نوع طبخ غذا مدت زمان دستگاه را تنظیم کنید.

۳-تخته گوشت را به خوبی بشویید ، یک لیمو تازه روی آن بمالید ، سپس به مدت یک دقیقه در مایکروویو بگذارید تا حرارت دستگاه به خوبی آن را ضدعفونی کند.

 

 

۴-درست است که مایکروویو نمی تواند سیب زمینی شما را کبابی و برشته کند اما می تواند آن را درمدت ۴ دقیقه به خوبی بپزد. می توانید باقی غذاهایتان را نیز به طور همزمان در مایکروویو بپزید . با یک چنگال سیب زمینی را سوراخ کرده و به مدت دو دقیقه در دستگاه بگذارید. بعد از دو دقیقه آنها را بیرون آورده و باز به مدت ۲ و یا ۳ دقیقه دیگر در مایکروویو بگذارید . برای درست کردن پوره سیب زمینی ، قبل از اینکه شیرا را به سیب زمینی اضافه کنید کمی شیر را حرارت دهید. ( بعد از سرد شدن شیر و سیب زمینی آنها را با هم مخلوط کنید و بهم بزنید تا پوره سیب زمینی شما آماده شود)

۵-شکر را در یک ظرف پلاستیکی بگذارید کمی آب به آن اضافه کنید ، و با حرارت متوسط ۱۰ تا ۲۰ ثانیه در مایکروویو بگذارید.

۶-معمولا زمانیکه عسل را برای مدت زمان طولانی در یخچال می گذارید سفت و غیر قابل استفاده می شود. برای نرم کردن عسل می توانید آن را به مدت ۳۰ ثانیه و یا یک دقیقه در مایکروویو گذاشته و بعد میل کنید.

۷-می توانید خمیر نان و یا خمیر غذایتان را در حدود ۱۵ دقیقه در مایکروویو بگذارید و بسرعت غذایتان را آماده کنید. خمیر را در یک کاسه بزرگ بگذارید و روی آن را با یک پلاستیک بپوشانید . ۲۵۰ گرم آب در یک کاسه بریزید و در پشت کاسه خمیر بگذارید. حرارت مایکروویو را تا حد امکان کم کنید. (۱۰ درصد قدرت مایکروویو). بمدت ۳ دقیقه خمیر را حرارت دهید ، بعد بگذارید بمدت ۳ دقیقه دیگر نیز در مایکروویو بماند. سه دقیقه دیگر هم آن را حرارت دهید بعد دوباره بگذارید ۶ دقیقه دیگر نیز در دستگاه بماند. اکنون خمیر شما پف کرده و آماده است.

۸-ممکن است بعضی ها عادت داشته باشند کرم های آرایشی شان را در یخچال بگذارند. گرم شدن یک کرم آرایشی ممکن است پانزده تا بیست دقیقه از وقت شما را بگیرید. اما با استفاده از دستگاه مایکروویو براحتی می توانید این زمان را به حداقل برسانید. (البته قبل از زدن کرم روی صورت گرمی آن را با دست تان امتحان کنید تا صورت تان نسوزد. ) یا برای امتحان دقیق تر آن را با ساق پایتان بمالید و اگر هنوز سرد بود باز هم در مایکوویو گذاشته و حرارت دهید. برای اینکه دستگاه تان کثیف نشود می توانید کرم را داخل یک ظرف مخصوص مایکروویو بگذارید.

۹-اگر بخواهید سیر را داخل یک ماهیتابه بریزید و روی گاز آن را سرخ کنید این کار در حدود ۴۵ دقیقه وقت شما را می گیرد. اما اگر این کار را با دستگاه مایکروویو انجام دهید ، حداکثر ۸ دقیقه طول می کشد. برای این کار سر سیر را ببرید تا حبه های سیر مشخص شوند. حبه ها را در یک ظرف کوچک و عمیق بگذارید ، آن را با فلفل ترکیب کنید و ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون به مخلوط تان اضافه کنید. ۲ قاشق غذاخوری آب ته ظرف بریزید و روی ظرف را با یک پلاستیک بپوشانید و در حدود ۷ دقیقه درمایکروویو بگذارید ، بعد از اینکه ۷ دقیقه تمام شد ، چند لحظه ای صبر کنید و بعد ظرف را از دستگاه بیرون بیاورید و باز هم برای برداشتن پلاستیک از ظرف چند لحظه ای صبر کنید.

۱۰-برای اینکه زمان پخت سبزیجات را کاهش بدهید ، می توانید هر کدام را به صورت جداگانه در مایکروویو بپزید و بعدا آنها را روی کباب پز طبخ کنید. سیب زمینی ها را به مدت ۲ دقیقه در دستگاه حرارت دهید ، سپس فلفل دلمه ای ها را برای یک دقیقه در مایکروویو بگذارید. بعد از آن ، سبزیجات دیگر غذایتان را هم به طور جداگانه در دستگاه بگذارید . غذایتان زودتر آماده شد یا نه؟

۱۱-آب میوه گرفتن از یک لیموشیرین یا لیمو ترش که تازه از یخچال بیرون آورده شده سخت است . اما برای اینکه کارتان راحت تر شود و بتوانید از آنها آب میوه بیشتری بگیرید آنها را تنها برای ۲۰ ثانیه در مایکروویو بگذارید.

۱۲-برای برشته کردن مواد غذایی تان نیز می توانید از مایکروویو استفاده کنید ؛ برشته کردن آجیل و نان و …با استفاده از مایکروویو زمان زیادی از شما نخواهد گرفت. در صورتیکه اگر بخواهید با استفاده از یک ماهیتابه این کار را انجام دهید باید سه برابر زمان بگذارید. آجیل یا نان و … را در یک بشقاب بریزید و آنها را پراکنده کنید بطوریکه بهم نچسبند و برای ۲ یا ۳ دقیقه در مایکرویو بگذارید. هر یک دقیقه بشقاب را از دستگاه بیرون بیاورید و بشقاب را تکان دهید . به یاد داشته باشید که بعد از اینکه بشقاب را از دستگاه بیرون آوردید ، بگذارید مواد داخل آن برای یک دقیقه ای بمانند تا سرد شوند و بعد آنها را میل کنید.

۱۳-آیا برای پختن سبزیجات به دنبال یک قابلمه آب هستید؟ آیا می دانستید که می توانید سبزیجات تان را در دستگاه مایکروویو بدون آب بپزید؟ اگر می توانید سبزیجات تان را بصورت یک لایه داخل یک بشقاب پهن کنید ، با پلاستیک بشقاب را بپوشانید و با حرارت بالا آنها را بپزید. البته زمان پخت سبزیجات مختلف ، متفاوت است ؛ اگر سبزیجات شما ترد هستند ، مانند اسفناج ، قارچ یا نخود فرنگی بعد از سی ثانیه آنها را از دستگاه بیرون بیاورید؛ اما برای سبزیجاتی مانند هویج این زمان ۴ دقیقه می باشد.

 آموزش باز کردن و تعمیر دستگاه مایکروویو

دستگاه های مایکروویو یا اصطلاحا مایکروفر در ابتدا ساده تر و بیشتر تنها برای دوباره گرم کردن سریع غذاهای سرد استفاده می شدند اما اکنون به دستگاه هایی تبدیل شده اند که نه تنها امکان پخت انواع متنوعی از مواد غذایی را فراهم می کنند، بلکه برخی از آن ها با برخوردار بودن از قابلیت های دیگری مانند گریل و پخت با بخار، صرفه جویی در هزینه و فضای مورد نیاز برای خرید دستگا ه های جداگانه را هم برطرف کرده اند.

اگر دستگاه شما دچار مشکلی شده است و درست کار نمی کند ما در این آموزش قصد داریم نحوه باز کردن و تعمیر دستگاه مایکروویو را به شما بیاموزیم پس با حرفه گستران همراه باشید.

 

قبل از شروع عیب یابی، اتصال زمین را کنترل کنید.
۱- مراقب قسمت هایی از دستگاه که با ولتاژ بالا کار می کنند باشید.
۲- خازن ولتاژ بالا را تخلیه کنید.

 

برق دستگاه را قبل از شروع کار برای یافتن محل قطع شدگی در سوئیچ ها و ترانس قطع کنید یا حداقل یک سیم ورودی به دستگاه را جدا کنید. در غیر این صورت ممکن است خطا کرده و به خود یا وسایل تست صدمه بزنید.

هیچ قسمتی از برد الکترونیکی را با دست لمس نکنید زیرا برق موجود در بدن شما به آن صدمه می رساند. همیشه قبل از تماس با برد الکترونیکی، بدن خود را به اجسام فلزی تماس دهید تا برق موجود در آن تخلیه شود.

طریقه ی باز و بسته کردن یک دستگاه مایکروویو

طبق تصویر اول در این بخش یک مایکروویو انتخاب شده که با طرز کار، سرویس و تعمیر قسمت هایی از آن آشنا می شوید. در تصویر دوم پانل کنترل، پلاک مشخصات و قسمتی از داخل این دستگاه را مشاهده می کنید.

گام اول

باز کردن در و آشنایی با اجزای داخلی مایکروویو

طبق تصویر اول قبل از شروع کار، دو شاخه را از پریز برق جدا کنید. مانند تصویر دوم دستگیره ی در را گرفته و به طرف بیرون بکشید تا باز شود. مطابق تصویر سوم دقت کنید که در بیشتر از ۹۰ درجه باز نشود.

     گام دوم

طبق در تصویر اول داخل مایکروفر به خوبی دیده می شود. پس از خنک شدن کامل فر، می توانید سه پایه فلزی مخصوص را بیرون آورید. مطابق تصویر دوم سینی پیرکس مقاوم در برابر حرارت را از روی کوپلینگ گردنده بردارید. دو طرف سینی طوری ساخته شده که اگر ظرف و مواد غذایی داخل آن به بدنه گیر کنند، برای موتور گردنده گیر مکانیکی ایجاد نمی شود.تصویر سوم سه شاخه کوپلینگ را که با شفت موتور گردنده ی آن کوپل شده، جدا کرده و از داخل مایکروفر خارج کنید. این سه شاخه دارای سه چرخ گردان در نوک بازوهای خود می باشد و در مواقعی که مواد غذایی به بدنه گیر کنند، به حرکت خود ادامه داده و مانع گیر مکانیکی در موتور می شود. هم چنین در پشت کوپلینگ، یک برجستگی با شیار چهار پر وجود دارد که محل کوپل با موتور می باشد.
تصویر چهارم محل قرار گرفتن کوپلینگ و لاستیک مخصوص آب بندی کوپلینگ با موتور را نشان می دهد. وظیفه این لاستیک، جلوگیری از نفوذ آب و مواد غذایی به موتور گردنده می باشد.

گام سوم

در تصویر اول دستگاه طوری قرار گرفته که سقف آن به خوبی دیده می شود. صفحه ی مشبک جلو باریک تر بوده و مجرای خروجی هوا می باشد و صفحه ی مشبک دیگر، محل قرار گرفتن دو عدد المنت می باشد.
در تصویر دوم دیواره ی داخلی سمت راست مایکروفر دیده می شود که شبکه ای روی بدنه آن ایجاد شده و در پشت آن لامپ روشنایی قرار دارد. دریچه ی زیر شبکه که روی آن از یک صفحه ی محافظ نسوز پوشیده شده، محل قرار گرفتن مکنترون یا آنتن تولید اشعه ی مایکروویو می باشد.
مطابق تصویر سوم صفحه ی نسوز و عایق را که به وسیله ی خار نگه داشته شده اند، به صورت کشویی از بدنه ی داخلی خارج کنید. در این حالت دریچه عبور اشعه مایکروویو قابل دیدن می باشد.

گام چهارم

در تصویر اول دریچه ی عبور اشعه مایکروویو، شبکه ی خروج نور داخل فر، شبکه ی بالا و طرز قرار گرفتن المنت های با روکش شیشه ای به خوبی دیده می شوند.
طبق تصویر دوم لاستیک آب بندی را که اجازه نمی دهد مایعات داخل مایکروفر بر روی موتور گردنده بریزد، از جای خود خارج کنید. در تصویر سوم نوع ساختار لاستیک آب بندی (کاسه نمد) به خوبی نشان داده شده است. سوراخ بدنه در داخل شیار کاسه نمد قرار گرفته و بدنه را نسبت به خروج مایع، آب بندی می کند.
تصویر چهارم نحوه ی قرار گرفتن شفت موتور سنکرون در داخل کاسه نمد را نشان می دهد. البته با عبور برجستگی زیر سه شاخه ی پوپلینگ داخل بر روی چهار پرکوپلینگ سر موتور، آب بندی دستگاه کامل می شود.

گام پنجم باز کردن قاب روی دستگاه

مطابق تصویر اول با یک پیچ گوشتی مناسب چهار سو، پیچ های دو طرف و پشت دستگاه را باز کنید. مانند تصویر دوم پس از باز شدن پیچ ها، لبه ی قاب را از یک طرف زیر دستگاه بیرون آورده و به طرف بالا حرکت دهید.
طبق تصویر سوم با بالا بردن قاب روی مایکروفر، هم زمان لبه ی دیگر را از زیر دستگاه بیرون آورده و قاب را از بدنه جدا کنید.

گام ششم

در تصویر اول با برداشتن قاب از روی دستگاه می توان ترموستات حرارتی، محل قرار گرفتن لامپ، دستگاه مگنترون، برد الکترونیکی و فیلتر را مشاهده کرد.

تصویر دوم نمای سمت راست دستگاه را نشان می دهد. در این حالت مگنترون، خازن ولتاژ بالا، ترانس ولتاژ بالا و قسمتی از پشت برد کنترل دستگاه به خوبی نشان داده شده است.

گام هفتم

طریقه ی تعویض سیم رابط برق ورودی

طبق تصویر اول برای جدا کردن سیم رابط از بدنه ی دستگاه، ابتدا باید سر سیم های متصل به ترمینال برق ورودی برد را به آرامی باز کرد. این نوع سر سیم ها با کشیدن از ترمینال جدا نمی شوند و باید ضامن و بست رفع کشش آن ها را آزاد کرد.
مانند تصویر دوم برای جدا کردن سر سیم ها از ترمینال، باید به وسیله یک پیچ گوشتی کوچک دوسو ضامن نگهدارنده سیم ها را آزاد کرد.. در این حالت دو عدد فیوز روی برد به خوبی دیده می شوند
مطابق تصویر سوم با یک پیچ گوشتی چهارسوی مناسب، سیم اتصال بدنه را باز کنید. در این حالت ترمینال های دو سر المنت و مگنترون به خوبی دیده می شوند.

گام هشتم

در تصویر اول با باز کردن سیم ارت از بدنه و آزاد شدن بست رفع کشش، سیم رابط به راحتی از جای خود خارج می شود. سیم زرد و سبز مربوط به اتصال بدنه ارت و سیم های قهوه ای و آبی، مربوط به فاز و نول می باشند.
در تصویر دوم سیم رابط، دو شاخه ی پرسی و بست رفع کشش دیده می شوند. اگر سیم رابط پس از آزمایش مربوطه دارای سلامت لازم بود، در مونتاژ از آن استفاده کنید ولی در غیر این صورت آن را با سیم مشابه عوض کنید.

گام نهم

طریقه باز کردن و آزمایش المنت های کباب پز

طبق تصویر اول برای دسترسی به المنت ها، صفحه روی آن ها را با یک پیچ گوشتی مناسب چهار سو باز کنید. در تصویر دوم با آزاد شدن صفحه ی روی المنت ها، آن را از جای خود بردارید. در تصویر سوم با برداشتن صفحه روی المنت ها، قاب نگهدارنده المنت ها و ترموستات حرارتی دستگاه دیده می شوند.

 

گام دهم

طبق تصویر اول برای جدا کردن قاب نگهدارنده، ابتدا در دستگاه را به طرف خود قرار داده و فیش المنت ها را جدا کنید. مطابق تصویر دوم پس از آزاد شدن فیش ها، قاب را به طرف پایین فشار دهید تا خار های نگهدارنده آن آزاد شوند.

مانند تصویر سوم پس از آزاد شدن خارها، قاب نگهدارنده المنت ها را از جای خود خارج کرده و آن را ۱۸۰ درجه برگردانید. در تصویر سوم با گرداندن قاب المنت ها، هر دو المنت به خوبی دیده می شوند.

 

گام یازدهم

تصویر اول دو المنت از نوع فنری با روکش شیشه ای را نشان می دهد که مقاوم در برابر حرارت بوده و دارای قابلیت هدایت حرارت بالا می باشند. برای مشخص کردن سالم بودن المنت ها، می توان با یک آزمایش ساده برای مدت کوتاهی دو المنت را به طور سری به برق وصل کرد. اگر هر دو المنت گرم نشوند، مدار قطع است و ممکن است هر دو یا یکی از المنت ها معیوب باشند.

طبق تصویر دوم برای مشخص کردن المنت معیوب، می توان فیش های برق را از دو سر المنت جدا کرده و انتهای آن ها را از جای خود خارج کرد و سپس به طرف عقب کشید تا از محل استقرار خود خارج شوند. مطابق تصویر سوم با خارج شدن سر المنت ها از محل استقرار خود، آن ها را از جای مربوطه خارج کنید.

در تصویر چهارم پس از جدا شدن المنت ها از قاب نگهدارنده، ترمینال سر المنت ها به خوبی دیده می شوند. در ضمن انتهای دو المنت به وسیله ی یک پل اتصال ثابت به هم وصل شده اند.

گام دوازدهم

طریقه ی آزمایش سلامت سنجی المنت های مادون قرمز

طبق تصویر اول برای پیدا کردن محل قطع شدگی مدار، می توان مقاومت دو سر المنت را به وسیله ی یک اهم متر اندازه گیری کرد که عدد ۲۴.۳Ω نشان داده شده است. پس این مقاومت سالم است.

در تصویر دوم برای امتحان المنت دوم، سیم های رابط اهم متر را دو سر المنت قرار داده و مقاومت آن را اندازه گیری کنید که عدد ۱۰۰۰kΩ مشاهده می شود و نشانه قطع بودن المنت پایین است. برای تعویض المنت معیوب، حتماً از یک المنت استاندارد و مشابه مشخصات آن استفاده کنید.

گام چهاردهم

 طریقه ی بیرون آوردن و رفع عیب فن خنک کننده ی مگنترون و ترانس ولتاژ بالا

طبق تصویر اول پس از بیرون آوردن برد فیلتر، قاب روی فن را از جای خود خارج کنید تا دسترسی به قسمت های مختلف فن آسان شود. در تصویر دوم با برداشتن قاب روی فن، می توان فن را به خوبی مشاهده کرد. اگر عیب جزئی و گیر مکانیکی داشته باشد، می توان آن را با روغن کاری بر طرف کرد ولی در غیر این صورت باید فن را به طور کامل باز کرد.

مطابق تصویر سوم با یک پیچ گوشتی مناسب پیچ های محکم کننده ی فن به بدنه را باز کنید. در این حالت فن و خازن ولتاژ بالا از بغل دستگاه به خوبی دیده می شوند.

طبق تصویر چهارم در موقع باز شدن آخرین پیچ نگهدارنده ی فن، آن را با دست دیگر نگه دارید تا سنگینی فن باعث رها شدن آن نگردد و باعث تاب برداشتن پروانه، یا شفت شود که در این حالت دستگاه در حین کار دچار صدا و لرزش می گردد.

گام پانزدهم

مانند تصویر اول پس از باز شدن پیچ های نگه دارنده، فن دستگاه را بیرون آورید. در این حالت بوبین، استاتور و پروانه خنک کننده قابل دیدن می باشند. طبق تصویر دوم با بیرون آمدن فن از محل استقرار خود، فیش مربوط به سر سیم های آن را با پیچ گوشتی کوچک آزاد کرده و آن را از ترمینال موتور جدا کنید.

در تصویر سوم موتور فن که از نوع القایی با قطب چاکدار می باشد و با ولتاژ برق شهر ۲۲۰ ولت و توان ۱۲۵ وات کار می کند را مشاهده می کنید. هم چنین محل قرار گرفتن بوش روتور و حلقه های اتصال کوتاه را به خوبی می بینید که حلقه ی اتصال کوتاه برای راه اندازی موتور به کار می رود.

مطابق تصویر چهارم با یک اهم متر آزمایش اتصال بدنه را انجام داده و مقاومت بوبین ها را نیز اندازه گیری کنید تا از سالم بودن آن ها مطمئن شوید. هم چنین بوش های دو طرف روتور را روغن کاری کرده و آزمایش کنید تا از سالم بودن آن ها نیز اطمینان حاصل شود.

گام شانزدهم

 نحوه ی باز کردن و آشنایی با لامپ روشنایی

۱-مطابق تصویر اول تعویض لامپ این دستگاه از بالای محفظه ی مایکروفر انجام می شود. برای بیرون آوردن آن باید خار های دو طرف را آزاد کرده تا سر پیچ لامپ آزاد شود. مانند تصویر دوم پس از آزاد شدن سرپیچ، یک طرف آن را با دست یا دم باریک کمی به طرف بالا کشیده و خار طرف دیگر را با یک پیچ گوشتی دو سوی کوچک آزاد کنید تا سر پیچ به طور کامل آزاد شود.

۲-طبق تصویر سوم پس از آزاد شدن هر دو خار سرپیچ، لامپ را از جای خود خارج کرده و سر سیم های آن را که از نوع معمولی می باشد از ترمینال انتهای سرپیچ جدا کنید. برای مشخص کردن سالم بودن لامپ می توان از ظاهر آن، اهم متر و یا اتصال لامپ به برق استفاده کرد.

۳-تصویر چهارم یک لامپ کامل را نشان می دهدکه شامل حباب شیشه ای، فیلامان، کلاهک برنجی و سرپیچ نگهدارنده لامپ بوده و با توان ۲۵ وات و ولتاژ ۲۵۰ ولت کار می کند.

گام هفدهم

خارج کردن قاب نگهدارنده ی لامپ (محفظه ی روشنایی)

۱- مطابق تصویر اول با یک پیچ گوشتی مناسب پیچ های محکم کننده ی اهرم فلزی را باز کنید. مانند تصویر دوم پس از باز شدن اهرم فلزی برای دسترسی به قاب روشنایی و خارج کردن قسمت های دیگر دستگاه، اهرم را از جای خود خارج کنید.

۲- مطابق تصویر سوم با برداشتن اهرم فلزی، محفظه ی روشنایی را از جای خود خارج کنید. در تصویر چهارم با خارج شدن محفظه ی روشنایی، خار های نگهدارنده ی سرپیچ لامپ و دریچه ی ورود نور از محفظه ی روشنایی به داخل دستگاه مشاهده می شوند.

گام هجدهم

طریقه ی بیرون آوردن مگنترون

۱- مطابق تصویر اول در این قسمت باید دقت بیشتری را انجام داد تا کوچکترین ضربه یا فشار بی موردی به مگنترون وارد نشود. ابتدا باید سر سیم های برق ورودی به ترمینال مگنترون را با احتیاط باز کنید. مانند تصویر دوم سر سیم دیگر مگنترون را نیز به آرامی از ترمینال جدا کنید.

۲- مانند تصویر سوم پس از جدا شدن سر سیم های برق ورودی ترمینال مگنترون، پیچ های چهارسوی نگه دارنده ی مگنترون به محفظه هدایت امواج را باز کنید تا مگنترون آزاد شود.

 

گام نوزدهم

۱-مطابق تصویر اول پس از آزاد شدن مگنترون، آن را به آرامی و با احتیاط به طرف بالا بلند کنید تا نوک آنتن به محفظه هدایت امواج برخورد نکرده و آسیب نبیند. طبق تصویر دوم پس از جدا کردن مگنترون از محفظه هدایت امواج ، آن را ۹۰ درجه بچرخانید. در این حالت نوک آنتن، صفحه ی فلزی مخصوص دور آنتن و درپوش جلویی به خوبی دیده می شوند.

۲- مانند تصویر سوم مگنترون را ۹۰ درجه به طرف بالا حرکت دهید. در این حالت آنتن، قسمت رادیاتور یا پره های خنک کننده، ترمینال برق ورودی و درپوش بالا و پایین به خوبی دیده می شوند.

گام بیستم

۱-در تصویر اول مگنترون به اندازه ۱۸۰ درجه چرخیده شده است که در این حالت آنتن و پره های رادیاتور را مشاهده می کنید.

برای اندازه گیری مقاومت سرسیم های مگنترون، می توانید فیلامنت و اتصال کوتاه بین فیلامنت و بدنه را کنترل کنید. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید:

۱. سیم های مگنترون را از مدار جدا کنید.

۲. مقاومت بین دو ترمینال فیلامنت را اندازه گیری کنید. این مقدار باید یک اهم یا کمتر باشد.

۳. مقاومت بین ترمینال های فیلامنت و بدنه مگنترون را نیز اندازه گیری کنید. اهم متر نباید هیچ عددی را نشان دهد (یعنی مدار باز).

۲- هیچ گاه مقدار ولتاژ فیلامنت را در زمانی که دستگاه روشن است اندازه گیری نکنید.

نقشه ی انفجاری قطعات یک مگنترون

در تصویر نقشه انفجاری قطعات یک مگنترون را مشاهده می کنید.

گام بیست ویکم

طریقه ی بیرون آوردن، بازدید و تعمیر خازن و ترانس ولتاژ بالا

۱- مانند تصویر اول با یک پیچ گوشتی چهارسو، پیچ های نگهدارنده ی خازن و ترانس ولتاژ بالا را باز کنید. در این حالت محفظه هدایت امواج، محل قرار گرفتن آنتن مگنترون، خازن و ترانس ولتاژ بالا به خوبی دیده می شوند.

۲- مطابق تصویر دوم خازن را به آرامی از جای خود خارج کنید. دقت کنید که خازن ولتاژ بالا تا ۳۰ ثانیه پس از قطع برق دستگاه نیز شارژ می باشد. با یک سیم مقاومت دار یا یک پیچ گوشتی، ترمینال منفی خازن را به بدنه دستگاه اتصال کوتاه کنید تا خازن تخلیه شود.

۳-طبق تصویر سوم ترانس ولتاژ بالا را از جای خود بیرون آورید. توجه داشته باشید هنگامی که دستگاه در وضعیت پختن قرار می گیرد، در ترمینال های دستگاه ولتاژ بالا (HV) وجود دارد و هیچ ضرورتی برای اندازه گیری ولتاژ بالا وجود ندارد.

۴- مطابق تصویر چهارم پس از خارج کردن ترانس ولتاژ بالا از جایگاه خود، سر سیم های مدار اولیه آن را به وسیله یک پیچ گوشتی کوچک باز کنید تا ترانس آزاد شود.

گام بیست دوم

۱- در تصویر اول می توان ترانس HV، فیلامنت، خازن HV، مقاومت ۱۰MΩ و سر سیم های اولیه و ثانویه ترانس را مشاهده کرد.

۲- طبق تصویر دوم با اهم متر، مقاومت دو سر مدار اولیه را اندازه گیری کنید. می توان این مقدار را با مقاومت دو سر مدار اولیه یک ترانس سالم با همین مشخصات مقایسه کرد و از سلامت آن اطمینان پیدا کرد. مقدار اندازه گیری در دمای ۲۰ درجه سانتی گراد می باشد.

۳- مطابق تصویر سوم در این حالت دو سر سیم هایی که به فیلامنت مگنترون باید وصل شود، اتصال کوتاه است.

گام بیست وسوم

بیرون آوردن مجموعه میکروسوئیچ ها

 

۱- مانند تصویر اول با یک پیچ گوشتی مناسب، پیچ نگهدارنده صفحه برد کنترل دستگاه را باز کنید تا دسترسی به مجموعه میکروسوئیچ ها آسان شود. طبق تصویر دوم با باز شدن پیچ های نگهدارنده صفحه برد، در مایکروفر را باز کنید تا بتوان قاب روی برد کنترل را آزاد کرد.

۲- مطابق تصویر سوم قاب برد کنترل را گرفته و با کمی فشار به طرف بیرون بکشید تا خار های نگهدارنده آن آزاد شوند.

گام بیست وچهارم

۱- مانند تصویر اول پس از آزاد شدن قاب و برد کنترل، به وسیله پیچ گوشتی مناسب آخرین پیچ محکم کننده ی مجموعه میکروسوئیچ ها را نیز باز کنید.

۲-طبق تصویر دوم مجموعه میکروسوئیچ ها را از جای خود خارج کنید. در این حالت سه میکروسوئیچ محافظ در، به خوبی دیده می شوند.

۳- در تصویر سوم قاب نگهدارنده میکروسوئیچ ها و هر سه میکروسوئیچ اصلی، ناظر و حسگر به خوبی دیده می شوند.

گام بیست وپنجم

 نحوه ی دسترسی به برد کنترل

۱- در تصویر اول برد کنترل حدود ۹۰ درجه به طرف چپ حرکت داده شده تا قسمت داخلی آن به خوبی دیده شود. تصویر دوم برد کنترل و قسمت های مختلف آن را به خوبی نشان می دهد.

۲- مطابق تصویر سوم پس از باز کردن پیچ های محکم کننده ی برد به قاب نگهدارنده، برد را به آرامی و به اندازه ۱۸۰ درجه برگردانید. در این حالت پشت فیبر چاپی و قسمت های داخل قاب نگهدارنده قابل دسترسی برای تعمیرات می باشند.

گام بیست و ششم

 طریقه باز کردن موتور الکتریکی گرداننده ی سینی گردان

۱- مطابق تصویر اول دستگاه را به آرامی به طرف پهلو برگردانده و کف آن را باز کنید. در این حالت موتور را مشاهده می کنید. طبق تصویر دوم دو عدد پیچ چهار سوی موتور را باز کنید تا از کف دستگاه جدا شود.

۲- در تصویر سوم با باز شدن پیچ ها، موتور از کف دستگاه جدا می شود. موتور را برگردانید تا سیم های متصل به آن و چرخ دنده ی پلاستیکی خارج از آن که کار انتقال قدرت از موتور به سینی گردان را انجام می دهد مشاهده کنید.

۳- تصویر چهارم یک موتور القایی سنکرون را نشان می دهد که دارای یک بوبین استوانه ای بوده و داخل آن یک روتور آهن ربای دائم وجود دارد. سرعت موتور به وسیله چرخ دنده کم می شود و با ولتاژ برق شهر ۲۲۰ ولت و فرکانس ۵۰ هرتز کار می کند و مقاومت دو سر بوبین آن ۱۴.۸۳kΩ می باشد.

گام بیست وهفتم

 ساختمان اجزای مایکروفر

در تصویر اول اجزای کامل ساختمان مایکروفر را مشاهده می کنید. در تصویر دوم اجزای داخلی مایکروفر را مشاهده می کنید.

گام بیست وهشتم

۱-مطابق تصویر اول پس از باز شدن پیچ های نگهدارنده ی فن، فن را از جای خود بیرون آورده و مورد بازدید و آزمایش قرار دهید و در صورت معیوب بودن، آن را از بدنه جدا کنید.

۲-طبق تصویر دوم هر گاه مشخص شود که فن سوخته و یا پوش های آن غیر قابل تعمیر شده است، می توانید یک فن سالم با همان مشخصات فن معیوب را جایگزین آن کنید.

گام بیست ونهم

۱-مانند تصویر اول پس از اتمام تعمیرات، باید آزمایش اتصال بدنه دستگاه را انجام داد. برای این کار باید یک سر اهرم متر را به بدنه یا کف دستگاه که از جنس گالوانیزه است متصل کرد و سر دیگر اهم متر را به یکی از میله های دو شاخه سیم ورودی دستگاه وصل کرد.

۲-مطابق تصویر دوم آزمایش اتصال بدنه دستگاه را ادامه دهید و مانند حالت قبل، یک سر اهرم متر را به بدنه یا کف دستگاه متصل کرده و سر دیگر اهم متر را به میله دیگر دو شاخه سیم ورودی دستگاه وصل کنید. روش دیگر این است که می توان به کمک اهم متر، هر یک از بازو های دو شاخه را به طور جداگانه با سیم سوم آن (سیم ارت) گرفته و آزمایش اتصال بدنه را انجام داد.

گام سی ام

 تعویض فن سوخته و دسترسی به ترانس و خازن ولتاژ بالا و موتور سنکرون

۱- مطابق تصویر اول قبل از شروع کار، دو شاخه را از پریز بیرون آورده و سر سیم های خازن و ترانس ولتاژ بالا را از ترمینال های متصل به مگنترون جدا کنید. سپس پیچ های محکم کننده ی کف دستگاه به بدنه را باز کنید. در تصویر دوم پس از باز شدن پیچ ها، کف دستگاه حدود ۹۰ درجه به طرف جلو حرکت داده شده تا روی زمین قرار گیرد.

۲-در تصویر سوم پس از قرار گرفتن کف دستگاه در این حالت، می توان فن سوخته، ترانس و خازن ولتاژ بالا و موتور مربوط به سینی گردان وسط دستگاه را مشاهده کرد. طبق تصویر چهارم با یک پیچ گوشتی چهار سوی مناسب، پیچ های نگهدارنده ی فن خنک کننده ی مگنترون را باز کرده و در صورت معیوب بودن فن، آن را تعویض کنید.

عیب یابی مایکروویو – تعیمرات ماکروفر – علت گرم نکردن مایکروفر – کتاب تعمیر ماکروویو – مگنترون مایکروفر- تعمیر ماکروفر سامسونگ – جرقه زدن مایکروفر – تعمیر ماکروویو ال جی – علت روشن نشدن مایکروویو – آموزش باز کردن وتعمیردستگاه مایکروویو – مایکروفر سولاردام – تفاوت مایکروفر وماکروویو – ماکروفر ایرانی – مایکروفر چیست – طرز کار مایکروفر – کاربرد امواج مایکروویو – خطرات امواج مایکروویو – قیمت مگنترون پاناسونیک – فروش لامپ مگنترون – طرزاستفاده از مایکروویوکنوود – آموزش دکمه های مایکروفر سامسونگ – علت روشن نشدن ماکروفر – مایکروفر ال جی – مایکروفر اسنوا – مایکروفر سامسونگ – فر بهتر است یا مایکروفر – خرید ماکروفر – انواع مایکروفر – دفترچه راهنمای مایکروفر ال جی –

زمان بندی کلاس های آموزشی صفر تا صد عملی آموزشگاه حرفه گستران

ایامدوره های آموزشیساعت شروعهزینه ی دوره (تومان)سوالات فنی حرفه ایثبت نام
شنبهنصب و راه اندازی درب شیشه ای82500000دریافتثبت نام
شنبهآموزش تخصصی نصب دوربین مداربسته
آنالوگ و آی پی
132500000دریافتثبت نام
شنبهنصب و تعمیر و جوشکاری و عیب یابی کولرگازی تک فاز و 3 فاز و اینورتر152500000دریافتثبت نام
شنبهنصب و تعمیر و عیب یابی پیکج و شوفاژ دیواری 182500000دریافتثبت نام
یکشنبهنصب و راه اندازی کرکره برقی برای دهنه های بزرگ و کوچک82500000دریافتثبت نام
یکشنبهنصب و تعمیر و عیب یابی درب اتوماتیک102500000دریافتثبت نام
سه شنبهساخت و برنامه نویسی و انیمیشن سازی تابلوروان و LED82500000دریافتثبت نام
سه شنبهسیم کشی برق ساختمان و نصب آیفون تصویری102500000دریافتثبت نام
سه شنبهنصب و برنامه نویسی و کد دهی دزدگیر اماکن(آیفون تصویری، اعلام حریق)132500000دریافتثبت نام
پنج شنبهنصب و کد دهی تلفن سانترال82500000دریافتثبت نام
پنج شنبهساخت و راه اندازی باطری خورشیدی102500000دریافتثبت نام
پنج شنبهنصب و سیم کشی bms ساختمان هوشمند 132500000دریافتثبت نام
پنج شنبهنصب و تعمیر و عیب یابی آبگرمکن62500000دریافتثبت نام
دوشنبهدوره ی کامل جوشکاری(آلومینیوم،مس،برنج،برق) با تخفیف 1000.000 تومانی112500000دریافتثبت نام
یکشنبهتعمیر و عیب یابی یخچال فریزر و معمولی و ساید بای ساید82500000دریافت جزوهثبت نام
یکشنبهنصب و تعمیر لباسشویی آنالوگ و دیجیتال و دوقلو102500000دریافت جزوهثبت نام
سه شنبهنصب و تعمیر ظرفشویی تمام اتوماتیک102500000دریافت جزوهثبت نام
چهارشنبهنصب و تعمیر و عیب یابی دستگاه تصفیه آب122500000دریافت جزوهثبت نام
یکشنبهتعمیر و عیب یابی گاز فر122500000دریافت جزوهثبت نام
سه شنبهتعمیر و عیب یابی جارو برقی122500000دریافت جزوهثبت نام
سه شنبهتعمیر و عیب یابی مایکروفر122500000دریافت جزوهثبت نام
پنج شنبهنصب و تعمیر و عیب یابی مشعل گازی و گازوییلی82500000دریافت جزوهثبت نام
شنبهتعمیر برد الکترونیک به روش مهندسی معکوس (تمامی بردها)185000000دریافت جزوهثبت نام
شنبهتعمیر برد الکترونیک لوازم خانگی(یخچال و لباسشویی و ظرفشویی و جارو برقی و مایکروفر)16:305000000دریافت جزوهثبت نام
شنبهتعمیر برد الکترونیک کرکره برقی و درب بازویی و درب شیشه ای155000000دریافت جزوه ثبت نام
شنبهتعمیر برد الکترونیک تلویزیون ال ای دی و ال سی دی155000000دریافت جزوهثبت نام
شنبهتعمیر برد الکترونیک کولر گازی و پکیج دیواری16:305000000دریافت جزوهثبت نام
شنبهنصب و تعمیر و سرویس آسانسور85000000دریافت جزوهثبت نام
تخفیف فوق العادهانتخاب کلیه فنون آموزشگاه اعم از لوازم خانگی کامل و تاسیسات کامل و سیستم های امنیتی کامل و تعمیر برد الکترونیک مهندسی معکوس با تخفیف 13000000 تومانی فقط 13000000تومانشنبه 8 صبح13000000دریافت جزوهثبت نام
تخفیف فوق العادهانتخاب کلیه فنون آموزشگاه اعم از لوازم خانگی کامل و تاسیسات کامل و سیستم های امنیتی کامل به جز تعمیر برد الکترونیک مهندسی معکوس با تخفیف 12000000تومانی فقط 12000000تومانشنبه 9 صبح12000000دریافت جزوهثبت نام
تخفیف فوق العادهانتخاب کلیه فنون آموزشگاه اعم از لوازم خانگی کامل و تاسیسات کامل با تخفیف 9000000 تومانی فقط 9000000تومانشنبه 8 صبح9000000دریافت جزوهثبت نام
تخفیف فوق العادهانتخاب کلیه فنون آموزشگاه اعم از تاسیسات کامل و سیستم های امنیتی کامل و لوله کشی آب و گاز با تخفیف 10000000تومانی فقط 10000000تومانشنبه 8 صبح10000000دریافت جزوهثبت نام
تخفیف فوق العادهانتخاب کلیه فنون تاسیسات کامل و سیستم های امنیتی کامل با تخفیف 9000000 تومانی فقط 9000000تومانشنبه 8 صبح9000000دریافت جزوهثبت نام
تخفیف فوق العادهانتخاب کلیه فنون لوازم خانگی با تخفیف 5000000تومانی فقط 5000000تومانشنبه 8 صبح5000000دریافت جزوهثبت نام
تخفیف فوق العادهانتخاب کلیه فنون سیتم های امنیتی و تاسیسات به جز مشعل و جوشکاری با تخفیف 8000000تومانی فقط 8000000 تومانشنبه 8 صبح8000000دریافت جزوهثبت نام
تخفیف فوق العادهانتخاب کلیه فنون سیتم های امنیتی {دوربین و دزدگیر اماکن و درب شیشه ای و کرکره برقی و درب بازویی و سیم کشی ساختمان و هوشمند سازی و آیفون تصویری و اعلام حریق و تلفن سانترال و باطری خورشیدی و تابلو روان و ال ای دی } با تخفیف 5000000تومانی فقط 5000000 تومانشنبه 8 صبح5000000دریافت جزوهثبت نام
تخفیف فوق العادهانتخاب کلیه فنون تاسیسات {کولر گازی تک فاز و 3 فاز و اینورتر} و {پکیج تک مبدل و دو مبدل و چگالشی} و {آبگرمکن} و {مشعل گازی و گازوییلی} و {جوشکاری برق و برنج و مس و آلومینیوم} با تخفیف 5000000تومانی فقط 5000000 تومانشنبه 8 صبح5000000دریافت جزوهثبت نام
تخفیف فوق العادهانتخاب درب شیشه ای و کرکره برقی و درب بازویی و دوربین مدار بستهشنبه 15 5000000دریافت جزوهثبت نام

***کلاسهای خصوصی  یک روزه(میان هفته, جمعه ها )***

مکان برگزاری کلاس های آموزشگاه فوق تخصصی و برتر حرفه گستران:

آموزشگاه حرفه گستران  مکان کلاس آموزش نصب و تعمیر خود را در مرکز تجاری تهران انتخاب کرده است تا دسترسی کارآموزان به خوابگاه ، مترو و ترمینال راحت باشد و هزینه رفت و آمد کارآموزان شهرستانی بسیار پایین باشد.

آدرس آموزشگاه حرفه گستران:

تهران ، میدان آزادی ، فلکه دوم صادقیه،جنب بیمارستان ابن سینا ، برج مینا طبقه ۱۲ واحد ۷۰

خوابگاه:

خوابگاهها با توجه به خواسته کارآموز رزرو خواهد شد.

شماره های تماس:

۰۹۹۰۳۸۱۶۳۰۲

۰۲۱-۴۴۰۴۳۳۷۸

۰۲۱-۴۴۹۵۳۰۲۴

آدرس خوابگاه برای کارآموزان:

تهران میدان آزادی- شهرک ولیعصر – دانشگاه شریف -میدان انقلاب –  سی متری جی

نحوه تردد تا خوابگاه:

مترو وBRT و تاکسی 

البته با توجه به فاصله کم بین خوابگاه و آموزشگاه هزینه تردد  بسیار ناچیز است.

  کلاسهای خصوصی  یک روزه (میان هفته ، جمعه ها )

پشتیبانی پس از دوره ها چگونه است؟

آموزشگاه حرفه گستران کارآموزان خود را پس از یادگیری از لحاظ سوال و پرسش حمایت می کند

کار آموز به راحتی میتواند بعد از اتمام کلاس با استاد خود در ارتباط باشدو هرگونه مشکل خود را در میان بگذارد

کار آموزی که یک دوره را شرکت کند میتواند در طی یک سال از پشتیبانی نا محدود سوال و رفع ایراد برخوردار شود.

آموزش صفر تاصد نصب ونگهداری باطری خورشیدی ،نحوه محاسبات انتخاب باطری ،سیم کشی باطری ،ساخت سولارخورشیدی و نصب اینورتر باطری ،آموزش محل های قرار گیری باطری

**شما کار را به صورت حرفه ای یاد میگیرد و عملی انجام خواهید داد و نیازی به طی مراحل درجه ۱ و درجه ۲ ندارید**